IDM ma zgodę KNF na zakup akcji WestLB Bank Polska S.A.

IDM ma zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na zakup akcji WestLB Bank Polska S.A., które stanowią 45 proc. udziału w banku. Umowa sprzedaży akcji WestLB Bank Polska S.A. została zawarta między DM IDM S.A. i PL Holdings Sarl, który jest podmiotem zależnym od Abris Capital Partners jako nabywającymi, a WestLB AG jako sprzedającym.

Notowania spółki zostały zawieszone na wniosek spółki do 12:10.

Przypomnijmy, że wejście w sektor bankowy wreszcie udało się Grzegorzowi Leszczyńskiemu, szefowi IDM S.A. . Dzięki funduszowi private equity Abris Capital Partners, który został większościowym akcjonariuszem wszedł w sektor bankowy i zamierza w ciągu dwóch lat wprowadzić bank na giełdę.


 

Należy przypomnieć, że IDM już wcześniej próbował stworzyć bank, podjął odpowiednie kroki w celu realizacji przedsięwzięcia łącznie z inwestycjami w kadry i sprzęt ale wycofał w końcu z KNF wniosek o zgodę na otwarcie banku.

Wreszcie dzięki kryzysowi na rynku globalnym pojawiła się okazja nabycia banku ale brak gotówki i konkurencja ze strony Getinu zmusiły IDM do połączenia sił z funduszem Abris.

Myślę, że to posunięcie pomoże wykorzystać pozycję IDM na rynku kapitałowym, a także zaoferować cały wachlarz nowych produktów i usług. Trudno oprzeć się wrażeniu, że IDM chce budować grupę kapitałową podobną w pewnych elementach do Getinu i BRE Banku za czasów Wojciecha Kostrze­wy. Jednak ma znacznie ciężej i pod górkę.  Trudno nie zauważyć sukcesu jaki odniósł IDM w ryzykownych inwestycjach na rynku kapitałowym. Wrażenie robi TFI Idea. Teraz przyszedł czas na bank, którego naturalnymi klientami będą klienci IDM, a między innymi spółki kapitałowo powiązane z IDM. Tylko jak bank poradzi sobie w konkurencji z takimi ostrymi graczami jak Getin Leszka Czarneckiego?