Spóźniony rajd Świętego Mikołaja

Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.

Ostatnia sesja w tym tygodniu okazała się być dobra dla inwestorów. Główne indeksy wzrastały od samego początku. Na plus wyróżniał się Nasdaq, który zamknął się w okolicach +1,12%. S&P500 oraz DJIA zakończyły dzień odpowiednio na +0,48%% oraz +0,26%. Tym samym, po bardzo słabym początku miesiąca, S&P500 zdołał wyjść na plus w stosunku do listopada.

Jednym z liderów piątkowych wzrostów na giełdzie były akcje BlackBerry (+15,52%). Producent smart phonów od dłuższego czasu ma poważne problemy w walce z Samsungiem oraz Apple. Inwestorzy pozytywnie zareagowali na informację o 5-letniej współpracy z produkującą elektronikę firmą Foxconn. Entuzjazmu nie zdołało ostudzić nawet ogłoszenie 56% spadku kwartalnej sprzedaży oraz 4,6 mld USD straty. Wraz ze wzrostem indeksów, kolejne spółki osiągają rekordowe poziomy wycen. Za jedną akcje Google Inc trzeba już zapłacić aż 1100 USD (+1,34%), a akcja American Express kosztuje 87,7 USD (+1,45%).

Dobre nastroje inwestorów były zasługą m.in. niespodziewanie wysokiego odczytu PKB w USA za 3 kwartał. Konsensus rynkowy zakładał wzrost gospodarki na poziomie 3,6%, a faktycznie było to aż 4,1%. Jest to najwyższe tempo kwartalnego wzrostu PKB od końca 2011 roku. Co więcej, tym razem dynamika PKB nie była napędzana rosnącymi zapasami. Poprawa zauważalna jest m.in. w popycie na dobra finalne. Analityków zaskoczyły także delator PKB. Średni poziom cen zwiększył się o 1,9% (spodziewano się +1,4%).

Piątek sprzyjał cenie złota. Wartość jednej uncji na koniec dnia wzrosła o 1,29% (1202 USD). Niestety to za mało żeby zmniejszyć straty inwestorów. Od początku roku cena złota spadła o około 30%.

Relatywnie stabilnie zamykają się rynki walutowe. USD osłabiło się o 0,14% w stosunku do EUR oraz umocniło się o 0,23% względem GBP. Reakcja na dobre dane makroekonomiczne zauważalna była na rentowności 10-letnich obligacji skarbowych, która wynosi już 2,89%. Wzrost ceny obligacji rządowych trwa już 4 dzień z rzędu.

Ryszard Miodoński
Noble Funds TFI

Noble Funds TFI S.A.