S&P 500 zyskuje po lepszych danych PMI przemysłu

Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.

Po lepszych danych PMI S&P 500 zyskał 0,24%, DJIA 0,06% a indeks spółek technologicznych 0,55% Nasdaq pierwszy raz od miesiąca znalazł się dziś nad średnią 50-sesyjną. Najwięcej zarobiły spółki użyteczności publicznej (+0,82%) a po drugiej stronie znalazł się sektor dóbr podstawowych, który spadł o 16%.

W ubiegłym tygodniu liczba wypełnionych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych okazała się wyższa niż przypuszczano. Odczyt na poziomie 326 tys. był znacznie powyżej prognoz (310 tys.) i przebił wynik sprzed tygodnia, który został zrewidowany zaledwie o 1 tys. w górę do 298 tys. Średnia 4-tygodniowa spadła w stosunku do poprzednie publikacji o 1 tysiąc do 322,5 tys.

Wskaźnik PMI przemysłu dla USA wzrósł w maju z 55,4 do 56,2 pkt. Analitycy nie zakładali zmian w stosunku do kwietnia. Oprócz finalnego odczytu kompozycja raportu również wypadła bardzo dobrze. Subindeks produkcji w przetwórstwie przemysłowym zanotował największy miesięczny wzrost od lutego 2011 r. Nowe zamówienia nadal zachowały wysoką dynamikę (58,2 pkt), przy stosunkowo średniej poprawie zamówień eksportowych (51,5 pkt).

NSR podało w komunikacie, że sprzedaż domów na rynku wtórnym wzrosła w kwietniu o 1,3% r/r do 4,65 mln, przy konsensusie wyższym o 40 tys. Jest to tym samym dopiero druga zwyżka w ostatnich 9 odczytach. Kluczowy komponent, jakim jest sprzedaż domów jednorodzinnych również wypadł pozytywnie (+0,5% m/m). Słabsze dane z rynku nieruchomości w ostatnim czasie wynikały głównie z wysokich cen domów oraz niedostatecznej podaży. W kwietniu podaż wyniosła 2,29 mln – o 16,8% więcej niż w marcu, co jest dobrym sygnałem na nadchodzące miesiące.

Indeks wskaźników wyprzedzających publikowany przez Conference Board wzrósł o 0,4% w kwietniu, podczas gdy szacunki zakładały dynamikę na poziomie 0,3%. Wśród komponentów cieszy mocny odczyt pozwoleń na budowę domów.

Michał Kozak
Doradca inwestycyjny
Noble Funds TFI

Noble Funds TFI S.A.