Możliwość wcześniejszych podwyżek stóp procentowych uderza w Wall Street

Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.

Dzisiejsza konferencja po posiedzeniu FOMC wybiła z rytmu rynki finansowe. Wall Street kończy dzień na minusie po wiadomości o redukcji programu QE3 o kolejne 10 mld USD oraz o zmianie polityki FED w zakresie stóp procentowych. O ile pierwsza informacja była oczekiwana przez rynek, o tyle druga wydaje się być częściowym zaskoczeniem. Indeks S&P500 stracił dzisiaj 0,6%, a DJIA i Nasdaq spadły o odpowiednio 0,7% oraz 0,6%.

Dotychczasowa polityka FED uzależniała ewentualne podwyżki stóp procentowych od osiągnięcia poziomu 6,5% przez stopę bezrobocia w USA. Ostatnie odczyty stopy bezrobocia wskazywały zbliżanie się do wspomnianej bariery. Tymczasem zerowe stopy procentowe utrzymywane są w USA od 2008 roku i mało kto uważa, że gospodarka jest w stanie poradzić sobie z szybkimi podwyżkami. Dlatego też, zgodnie z oczekiwaniami, obecna prezes FED – Janet Yellen, zdecydowała się porzucić wcześniejsze deklaracje. Kluczowym parametrem dla określenia ścieżki podwyżek stóp procentowych stała się ogólna sytuacja na rynku pracy, a nie pojedynczy wskaźnik. Jako cel długoterminowy Banku Rezerw Federalnych, poza maksymalizacją zatrudnienia, wskazane zostało także osiągnięcie inflacji w okolicach poziomu 2%. To co mogło jednak zaskoczyć, to wzmianka Yellen odnośnie ewentualnej daty podwyżek, która mogłaby mieć miejsce już na wiosnę 2015 roku. Rynki oczekiwały tymczasem, że będzie to nie wcześniej niż w czerwcu 2015.

Gwałtowna reakcja na nowe informacje była zauważalna także na rynku walutowym oraz dłużnym. Dolar umocnił się na koniec dnia o 0,7% względem euro oraz o 0,4% względem funta. Rentowność 10 letnich obligacji skarbowych wzrosła natomiast do poziomu 2,71% (+1,2% względem wczorajszego zamknięcia).

Znaczny ruch zauważalny był na cenie złota. Wartość jednej uncji spadła o blisko 2%. Co prawda złoto było pod presją już od rana, ale po konferencji FED spadki się pogłębiły. To już trzeci z rzędu dzień presji na złocie (łącznie -3,82%) i zarazem pogłębienie korekty dla trwającego od początku roku trendu wzrostowego.

Ryszard Miodoński
Noble Funds TFI

Noble Funds TFI S.A.