Minutki z posiedzenia FOMC poprawiają nastroje na rynku

Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.

Środowa sesja bardzo dobrze zakończyła się dla inwestorów. S&P500 zamknął dzień wzrostem o 1,1%, natomiast Nasdaq i DJIA urosły odpowiednio o 1,7% oraz 1,1%. Amerykańskie indeksy idą w górę już 2 dzień, co pozwoliło rynkom na odrobienie ponad połowy ostatnich strat. Tym samym S&P500 ponownie jest na plusie w stosunku do końca poprzedniego roku.

Powrót indeksów giełdowych do wzrostów sprawia, że ponownie aktualne staje się pytanie o perspektywy kontynuacji hossy. Rozpoczęty wczoraj sezon wyników kwartalnych powinien pozwolić na ocenę fundamentów obecnego rynku byka. Tradycyjnie pierwszą spółką raportującą wyniki była Alcoa. Producent aluminium zdołał w pierwszym kwartale osiągnąć zysk netto na poziomie 0,09 USD na akcję (0,11 USD rok wcześniej, oczekiwano 0,05 USD). Poprawiona została też rentowność na poziomie netto. Cena akcji Alcoa zyskała dzisiaj o 3,3%.

Dobre nastroje inwestorów są wynikiem informacji o przebiegu marcowego posiedzenia FOMC. Zgodnie z zapisami, członkowie komitetu zgodnie podjęli decyzję o odstąpieniu od uzależnienia podwyżek stóp procentowych od osiągnięcia założonej wcześniej stopy bezrobocia. Inwestorzy zdają się odczytywać tę informację jako zapowiedź późniejszego od oczekiwań zacieśniania polityki monetarnej przez FED. Miesiąc temu, na konferencji po spotkaniu FOMC, Janet Yellen wyznaczyła możliwą datę podwyżek stóp na początek 2015 roku. Po tamtej wypowiedzi indeksy odnotowały istotne spadki. Wszystko wskazuje jednak na to, że reakcja ta była zbyt pochopna.

Odreagowanie zauważalne było też na rynku walutowym. USD osłabił się w stosunku do EUR o 0,44% i powoli zbliża się ponownie do poziomu 1,39. Kurs GBP/USD wzrósł natomiast o 0,27%. Na rynku stopy procentowej, rentowność 10 letnich obligacji skarbowych w zasadzie nie uległa zmianie i wynosi 2,68% (+0,11%). Sporą niespodzianką może być zachowanie złota i srebra. Cena za uncję złota pod koniec dnia rosła o 0,2%, podczas gdy cena srebra spadała o 0,8%.

W cieniu wydarzeń dotyczących FED, opublikowana została informacja o liczbie wniosków o kredyty hipoteczne. Indeks z liczby wniosków spadł w ostatnim tygodniu o 1,6% po 1,2% obniżki poprzednio. Było to zasługą malejącej liczby wniosków o refinansowanie kredytu, co nie powinno zaskakiwać biorąc pod uwagę średnią stopę kredytu hipotecznego na poziomie 4,56%. Pozytywną informacją jest za to wzrost o 3% liczby nowych wniosków (tydzień temu +1%).

Ryszard Miodoński
Noble Funds TFI

Noble Funds TFI S.A.