Mieszana sesja za oceanem. Solidne dane makro.

Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.

Ostatnia sesja bieżącego tygodnia na amerykańskim parkiecie miała mieszany przebieg. Indeks S&P 500 otworzył się na solidnym poziomie 1179.7 pkt (+0.5%), co było pokłosiem dobrych danych z gospodarki USA. Kolejne godziny handlu cechowały się jednak pojedynkiem między niedźwiedziami a bykami, czego skutkiem była oscylacja indeksu szerokiego rynku wokół poziomu wczorajszego zamknięcia, na przemian nad i pod kreską. Ostatecznie bykom udało się wygrać ten pojedynek a indeks S&P 500 zakończył tydzień na poziomie 1176.2 pkt (+0.2%), co w skali tygodnia oznaczało jego przyrost o niecały 1%. Na pokaźnym plusie finiszował Nasdaq (+1.4%), natomiast indeksowi największych spółek DJIA nie udało się wybić ponad kreskę (-0.2%).



Spółkami, które w szczególności nie pozwoliły indeksowi DJIA wejść na zielone terytorium były podobnie jak wczoraj banki. Kurs akcji Bank of America spadł o 4.9% a walory JP Morgan straciły na wartości 4.1%.Do tego silnie spadł General Electric (-5%). Dobrze natomiast radziły dzisiaj sobie spółki technologiczne a szczególnie Hewlett-Packard (+1.6%) oraz Cisco (+1.3%).

Najważniejszym sygnałem z gospodarki był dzisiaj odczyt sprzedaży detalicznej, która wzrosła o 0.6% m/m (pop. 0.7%, prognoza 0.4%). Bardzo ważne w raporcie były rewizje za poprzednie dwa miesiące, które znacznie poprawiły obraz wydatków konsumentów w IIIQ. Łącznie rewizje za lipiec-sierpień wyniosły o 0.5% (lipiec 0.5% vs 0.3% poprzednio podane i sierpień 0.7% vs 0.4%), a to czyni wynik za wrzesień jeszcze lepszym. Wyłączając zmienny komponent ‘samochody’ sprzedaż wzrosła o 0.4% (pop. 1%, rewizja z 0.6%, prognoza 0.4%). Sprzedaż bazowa (bez samochodów, paliw i mat. budowlanych; wchodzi bezpośrednio do raportu PKB) wzrosła o 0.4% (pop. 0.9%, rewizja z 0.6%). Miesięczne wzrosty sprzedaży objęły aż 12 z 13 kategorii (pop. 11/13), co jest kolejnym mocnym akcentem raportu. 3M zannualizowana dynamika sprzedaży wynosi 7.4% (sierpień +3.6%, lipiec -3.4%), a dynamika roczna 7.2% (pop. 4.2%). 3M zannualizowana dynamika sprzedaży bazowej wynosi natomiast 5.8% (sierpień 5.8%, lipiec 0.9%) i najważniejsze, że sprzedaż bazowa za IIIQ (tak liczona jak wydatki w raporcie PKB) jest 4.2% wyżej niż w kwartał wcześniej, kiedy to dynamika wyniosła z kolei tylko 1.6%. To powinno spowodować rewizje w górę prognoz PKB, gdyż dotychczas szacowano wydatki na podobnym poziomie jak w IIQ.

Wzrosła inflacja CPI o 0.1% m/m (pop. 0.3%, prognoza 0.2%). W ujęciu rocznym podniosła się ona o 1.1% (pop. 1.1%, prognoza 1.2%). Inflacja bazowa nie zmieniła się w skali miesiąca (pop. 0.0%, prognoza 0.1%), a w ujęciu rocznym rośnie o 0.8%. Brak presji inflacyjnej we wrześniu powoduje, że nominalne wartości opisanego powyżej raportu o sprzedaży detalicznej w ujęciu realnym wypadają solidnie.

Regionalny indeks wyprzedzający przemysłu w regionie Nowego Jorku (New York Empire State) wzrósł do 15.7 pkt (pop. 4.1, prognoza 7). Mocne były też jego komponenty (główny indeks nie jest tworzony na podstawie subindeksów, lecz liczony osobno). Nowe Zamówienia wzrosły do 12.9 pkt (+8.6 pkt), Dostawy do 19.4 (+19.7), Zatrudnienie do 21.7 (+6.8). Do 3.3 pkt spadł natomiast średni tydzień pracy (-4.2). Przedsiębiorcy z rejonu NY nadal optymistycznie zapatrują się na kolejne 6 miesięcy i prawie wszystkie subindeksy oczekiwań wzrosły.

Przyszły tydzień obfitować będzie w wyniki kwartalne spółek (m.in. Apple, Bank of America, Goldman Sachs, Morgan Stanley, Boeing). Z danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na poniedziałkowy odczyt produkcji przemysłowej za wrzesień.

Piotr Zygmunt
Noble Funds TFI

Noble Funds TFI S.A.