Korzystne dane o PKB w IV kwartale

Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.

Rynek amerykański skończył czwartkową sesję na plusie. Wzrost S&P500 wyniósł 1,1%, dzięki czemu inwestorom udało się odrobić straty z początku tygodnia. Mniejszą dynamikę wzrostu (tylko +0,7%) odnotował indeks DJIA. Największy optymizm towarzyszył spółkom technologicznym, czego odzwierciedleniem było +1,8% osiągnięte przez Nasdaq.

Pozytywne nastawienie inwestorów wywołane było dobrym odczytem PKB. W IV kwartale gospodarka amerykańska wzrosła o 3,2% w stosunku do poprzedniego kwartału. Istotny wpływ na PKB miał m.in. wzrost inwestycji firm (+6,9% kw/kw) oraz wzrost wydatków konsumentów (+3,3% kw/kw). Nastawienia inwestorów nie zdołały popsuć gorsze od oczekiwań dane z rynku pracy. W ubiegłym tygodniu, wniosek o zasiłek dla bezrobotnych złożyło 348 tys. osób. Analitycy spodziewali się, że będzie to 330 tys. – podobnie jak w poprzednim tygodniu. Średnia krocząca z liczby wniosków, obliczana dla 4 tygodni, pozostaje w trendzie wzrostowym od września ubiegłego roku.

Wzrost Nasdaq, wyróżniający się na tle innych indeksów, był zasługą m.in. Facebooka. Spółka podała lepsze od oczekiwań wyniki za ostatni kwartał 2013 roku. Zysk na akcję wyniósł 0,31 USD (konsensus 0,27, poprzednio 0,17), natomiast przychody wzrosły o 64% i osiągnęły 2,59 mld USD (oczekiwania 2,32 mld). Solidne przychody Facebooka oraz wzrost rentowności wynikały ze znacznej poprawy w segmencie reklamy mobilnej. Na koniec sesji akcje Facebooka rosły o 14,4% i wspięły się na nowy historyczny szczyt (61,3 USD). Nieco gorzej, ale również bardzo dobrze, wypadł Twitter, na którym można było dzisiaj zarobić 7,1%.

Siła amerykańskiej gospodarki została zauważona na rynku walutowym. Dolar umocnił się w stosunku do większości głównych walut. Kurs EUR/USD spadł o 0,77%, a GBP/USD o 0,44%.

Reakcja złota na wzrost wartości dolara była do przewidzenia. Pod koniec dnia cena złota spadała o 1,88%, ciągnąc za sobą srebro, na którym spadek wyniósł aż 2,98%. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła natomiast o 0,67% i wynosi aktualnie 2,69%.

Ryszard Miodoński
Noble Funds TFI

Noble Funds TFI S.A.