FED kontynuuje cięcie QE o 10 mld USD, do 65 mld USD miesięcznie. Boeing traci 5,33 proc

Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.

Decyzja FED była dokładnie tym czego spodziewał się rynek. Redukcja QE o 10 mld USD nie wywołała większych zmian na głównych indeksach tuż po komunikacie. S&P 500 stracił dziś 1,02 proc., zbliżając się do średniej 100-sesyjnej, do której zabrakło mu 0,5 proc. DJIA spadł o 1,19 proc., zaś indeks NASDAQ zniżkował o 1,14 proc. Najmocniej traciły dziś spółki produkujące dobra konsumpcyjne niecykliczne: -1,5 proc., zaś najmniej ucierpiał sektor materiałów podstawowych: -0,02 proc.

Na pierwszym w tym roku posiedzeniu FOMC, Rezerwa Federalna ogłosiła decyzję o kontynuowaniu cięcia QE o kolejne 10 mld USD. Tym samym FED będzie skupował miesięcznie obligacje MBS o wartości 30 mld USD oraz długoterminowe obligacje rządowe za kwotę 35 mld USD. Takiej informacji oczekiwał rynek, który dał wiarę zapowiedziom banku centralnego o stopniowym wycofywaniu się z programu luzowania ilościowego przy poprawiającym się rynku pracy oraz inflacji dążącej do długoterminowego celu. Decyzja członków komitetu była jednomyślna. Stopy procentowe - również zgodnie z panującym konsensusem - zostały pozostawione bez zmian.

Po 4 proc. spadku indeksu zakupu domów, w czwartym tygodniu stycznia sentyment wśród kupujących w tym obszarze uległ poprawie, wznosząc indeks o 2 proc. Indeks refinansowania zanotował tym razem korektę – 2 proc., po 10-proc. zwyżce tydzień wcześniej.

Wyniki za czwarty kwartał podała dzisiaj spółka Boeing. Amerykański producent samolotów zanotował wzrost zysku na akcję do 1,61 USD, przy prognozach rynkowych na poziomie 1,57 USD. Przychody również okazały się lepsze od konsensusu: obrót wyniósł 23,8 mld USD vs. prognoza: 22,7 mld USD. Mimo lepszych wyników, negatywną wiadomością dla rynku była gorsza prognoza zysków na 2014r. Spółka oczekuje spadku dynamiki wzrostu EPS z 17 proc. do 4 proc. oraz przychodów z 6 proc. do 2,7 proc. za cały 2014 rok. Kurs Boeing-a zareagował na te informacje dużą przeceną, tracąc 5,33 proc. pod koniec sesji.

Przed rozpoczęciem handlu, dobrymi wynikami pochwaliła się spółka Dow Chemical. Zysk na akcje okazał się wyższy o niemal 100 proc. w stosunku do wyniku sprzed roku i wyniósł 0,65 USD, przy szacunkach: 0,43 USD. Po stronie przychodowej również rynek nie docenił potencjału spółki: obrót wyniósł 14,4 mld USD vs. 14,13 mld USD konsensus. Oprócz ogłoszenia znaczącego wzrostu marżowości, spółka podała informację o skupie akcji własnych za 4,5 mld USD w 2014r. Dow Chemical zyskał na zamknięciu 3,88 proc.

Michał Kozak
Doradca inwestycyjny
Noble Funds TFI

Noble Funds TFI S.A.