EBC luzuje politykę i wspiera rynek

Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.

Rynek w USA rośnie pod wpływem wydarzeń mających miejsce na starym kontynencie. S&P500 na koniec sesji osiągnął nowe historyczne maksimum. Wzrost o 0,65% doprowadził go do poziomu 1940 pkt. To drugi dzień wzrostu S&P oraz drugie z rzędu historyczne zamknięcie. Od początku roku S&P500 dał zarobić już 4,98%, z czego 2,96% w ciągu ostatniego miesiąca. Czwartek zakończył się dobrze także dla indeksów DJIA oraz Nasdaq, które zyskały odpowiednio o 0,59% i 1,05%.

Optymizm inwestorów był zasługą dzisiejszych decyzji Europejskiego Banku Centralnego, który zdecydował się na reakcję po tym jak został zaskoczony silną rewizją w dół dla oczekiwanej ścieżki inflacji. Aby wspomóc europejską gospodarkę, EBC zdecydował się na obniżenie stopy refinansowej o 0,1% do poziomu 0,15%. Obcięte zostały też stopy kredytu lombardowego do 0,4% oraz stopa depozytowa do -0,1%. To jednak nie koniec działań instytucji, na której czele stoi Mario Draghi. Zgodnie z przewidywaniami części analityków, EBC rozpocznie nowy program długoterminowych pożyczek dla banków (LTRO), który w zamyśle ma je skłonić do zwiększenia ich akcji kredytowej. Zakończony zostanie natomiast program sterylizacji pieniądza SMP. Oprócz tego, w ramach luzowania ilościowego (QE) uruchomiony zostanie program skupu aktywów związanych z kredytami dla przedsiębiorstw.

Gwałtowne reakcje wywołane zostały na rynku walutowym. Tuż po konferencji EBC, kurs EUR/USD na chwilę istotnie spadł, zbliżając się do poziomu 1,35. Niedługo potem jednak, rozpoczęło się dynamiczne odrabianie strat. Ostatecznie EUR umocniło się w stosunku do USD o 0,47%. Dolar stracił w czwartek na wartości również w stosunku do funta (GBP/USD +0,38%).

Osłabieniu USD towarzyszyły wzrosty na metalach szlachetnych. Cena złota wzrosła o 0,75%, natomiast uncja srebra na koniec dnia kosztował o blisko 1,17% więcej niż wczoraj.

Rynek dłużny nie pozostał obojętny na wydarzenia w Europie. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA, przez prawie cały dzień spadała i na koniec sesji osiągnęła poziom 2,58% (-0,69%).

Ryszard Miodoński
Noble Funds TFI

Noble Funds TFI S.A.