Brak większej zmienności na amerykańskim parkiecie. Wyniki ADP biją konsensus

Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.

Zarówno protokół z posiedzenia FOMC, jak i wzrost liczby zatrudnionych w raporcie ADP nie wprowadziły żadnego chaosu na rynkach za oceanem. S&P 500 zamknął się na poziomie -0,02 proc., Nasdaq zyskał 0,3 proc. a DJIA stracił 0,41 proc. Najbardziej na plus wyróżniły się dziś spółki w sektorze ochrony zdrowia, które wzrosły o 0,73 proc. Najsłabiej spisał się sektor energetyczny tracąc 0,69 proc.

Liczba wniosków o kredyt hipoteczny wzrosła w ubiegłym tygodniu o 2,6 proc. Wyższe oprocentowanie kredytów zdusiło popyt na kredyty na zakup domów, których indeks zniżkował o 1 proc., natomiast spadek rok do roku wyniósł aż 20 proc. Indeks refinansowania mimo tego, że wciąż znajduje się w dłuższym trendzie spadkowym, wybił się tym razem o 5 proc., przy spadku tydzień wcześniej o 8 proc.

ADP opublikował dzisiaj raport dotyczący rynku pracy w grudniu. Zmiana zatrudnienia w sektorze prywatnym w USA wyniosła 238 tys. przy konsensusie rynkowym: 200 tys. Zrewidowano również dane sprzed miesiąca z 215 tys. do 229 tys. Wzrost zatrudnienia w grudniu przebił tym samym rekordowy w tym roku odczyt z listopada. Głównym źródłem wzrostów w 2013r. była wysoka zmiana zatrudnienia w sektorze budownictwa i przetwórstwa przemysłowego. W piątek poznamy oficjalne dane Departamentu Pracy. Rynek przewiduje odczyt stopy bezrobocia na niezmienionym poziomie 7 proc. oraz wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o 196 tys. osób.

Protokół z grudniowego posiedzenia FOMC wykazał, że członkowie FED są za stopniowym zmniejszaniem skali skupowanych aktywów w ramach programu QE. Większość przedstawicieli uznała, że korzyści z luzowania ilościowego zmniejszają się a sytuacja w gospodarce jest coraz lepsza. Wypowiedzi te nie były żadnym zaskoczeniem dla rynku.

Michał Kozak
Doradca inwestycyjny
Noble Funds TFI

Noble Funds TFI S.A.