Styczniowe debiuty na NewConnect

W styczniu na NewConnect pojawiło się 5 nowych spółek, które pozyskały w sumie 21,4 mln PLN kapitału

Indeks NewConnect w pierwszym miesiącu 2013 roku zanotował wzrost o 1,41% w stosunku do wartości indeksu na koniec grudnia ubiegłego roku. Jak możemy zauważyć na wykresie, indeks znacznie się wahał, jednak po solidnym dołku, indeks powędrował w górę. Przeciwny kierunek obrał WIG20, który stracił w styczniu -3,49%. Przy niedużych wahaniach indeksy te nie są skorelowane, ale uważamy że długookresowo ich trendy są podobne.

Ciekawa spółka: Agroliga Group PLC (AGL), na NewConnect od 11.02.2011, sektor: Usługi inne

W ostatnim okresie akcje Spółki znajdują się w trendzie wzrostowym. Według naszej oceny wzrost rozpoczął się po publikacji raportu za 3Q działalności. Uważamy, że Inwestorzy docenili dane opublikowane przez Emitenta i stąd tak duże zainteresowanie akcjami AGL. Po zakończeniu instalacji 2 linii produkcji oleju pod koniec 2012 r, w 2013 r wynik może okazać się jeszcze lepszy. 

Agroliga Group PLC zakończyła rok 2012 wysokim wzrostem +49,36%, osiągając tym samym kurs zamknięcia 82 PLN w ostatnim dniu notowań 2012 roku. 

Liczba wszystkich akcji wynosi 307 560, z czego 51 301, czyli 16,68% dostępna jest na rynku.

Styczeń to kolejny bardzo dobry miesiąc dla Agroligi. Pomimo spadku cen w pierwszych trzech tygodniach (w porównaniu z ceną na koniec grudnia 82PLN), Agroliga kończy miesiąc na widocznym plusie 21,95%. W tym samym czasie WIG-Ukraine +7,79%.

Sugerując się średnią ceną zamknięcia akcji AGL w styczniu (87,44PLN) oraz średnim wolumenem, 450, możemy obliczyć średni dzienny obrót na akcjach AGL, który wynosi 39 tyś. na każdą z 22 sesji w styczniu, co na tle NewConnect jest bardzo dobrym poziomem obrotów.

Po wdrożeniu drugiej linii produkcji oleju rok 2013 może być dla Agroligi jeszcze lepszy niż ubiegły.

Wskaźniki NewConnect

W styczniu 2013 roku na NewConnect zadebiutowało 5 nowych spółek. Struktura branżowa debiutantów przedstawia się następująco: „Ochrona zdrowia”, „Nieruchomości”, „Technologie”, „Media”, oraz „Usługi finansowe”. Nowe spółki w styczniu sprzedały swoje akcje za kwotę około 21,4 mln PLN, z czego 9,05 mln należy do Good Idea S.A. Na dzień 31 stycznia na „małym parkiecie” notowanych jest 431 emitentów. Szczegółowe dane dotyczące statystyk rynku NewConnect prezentuje tabela: „Lista styczniowych debiutantów na rynku NewConnect” (str.3).

Spółki zagraniczne na NewConnect

Styczeń to brak spółek zagranicznych debiutujących na rynku NewConnect.

Ostatnim podmiotem zagranicznym na rynku jest szwajcarska spółka Orphee, producent i dystrybutor instrumentów oraz odczynników diagnostycznych o wysokiej jakości. Cel transakcji to reorganizacja Grupy Cormay notowanej na GPW. Stopa zwrotu ceny zamknięcia w dniu debiutu do ceny emisyjnej wyniosła około 10%.

Jest to obecnie największy zagraniczny podmiot notowany na NewConnect.

Opracowanie - Progress Holding Sp. z o.o.

Pełny raport w załączonym pliku PDF

ZałącznikWielkość
Raport_za_01_2013.pdf173.26 KB