O regularnym oszczędzaniu

Pracujemy, otrzymujemy pieniądze jako wynagrodzenie za pracę i wydajemy je. Nawet podświadomie czujemy, że choć niewielką część z comiesięcznych wpływów powinniśmy odkładać, a jeszcze lepiej kiedy te pieniądze będą pracowały i po określonym czasie przyniosą nam dodatkowy przychód w formie odsetek.

Po co oszczędzać?
Skoro jeszcze nie wiemy a już czujemy, że jednak powinniśmy oszczędzać to określmy cel naszego oszczędzania żeby moc świadomie odpowiedzieć na to pytanie. Może to być chęć realizacji marzenia, kupno przedmiotu, zabezpieczenie na "czarną godzinę", zabezpieczenie dziecka, wypracowanie dodatkowej emerytury itp.. Nie mamy identycznych celów i każdy z nas powinien zadać sobie takie pytanie. Mam nadzieję, że po przemyśleniu celów, których istnienia czasem nie przeczuwamy będziemy mogli odpowiedzieć na pytanie po co oszczędzać? Będziemy też wiedzieli, że oszczędzanie jest ważne.

Kiedy należy zacząć?
Odpowiedz jest bardzo prosta: jak najszybciej. Nie należy zwlekać. Przykładowo 26-letni młody człowiek zaczyna oszczędzać po 200 zł miesięcznie. Ile uzbiera w wieku 65 lat przy założeniu stałej stopy zwrotu z inwestycji w wysokości 6%? Zestawienie będzie wyglądało następująco:
Wartość oszczędności na koniec okresu 374 699,54 zł
Wartość odsetek na koniec okresu 281 099,54 zł
Suma włożonego kapitału 93 600,00 zł

Dla porównania weźmy 38-letniego mężczyznę posiadającego rodzinę, który zauważa konieczność zabezpieczenia przyszłości. Postanawia odkładać 450 zł co miesiąc. Przy założonej stopie zwrotu jak wyżej otrzymamy następujące dane:
Wartość oszczędności na koniec okresu 364 760,82 zł
Wartość odsetek na koniec okresu 218 960,82 zł
Suma włożonego kapitału 145 800,00 zł

Z powyższych wyników widzimy, że oszczędzać należy zacząć jak najszybciej. Liczy się każdy dzień. Utracony czas ciężko nadgonić. Widzimy, że 38-letni mężczyzna nie osiągnął wyniku 26-letniego młodzieńca odkładając regularnie ponad dwukrotnie wyższa kwotę. Czynnik czasu jest więc czynnikiem decydującym w procesie regularnego oszczędzania.