S&P500 powyżej 1800 pkt. Siódmy tydzień wzrostów z rzędu

Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.

Nie mieliśmy wczoraj ataku S&P500 na poziom 1800, ale indeks zbliżył się na tyle blisko tego okrągłego poziomu, że dziś „wypadało” go przetestować. Sesja rozpoczęła się od poziomów bliskich wczorajszemu zamknięciu (1 795 pkt), ale później indeks zaczął stopniowo zmierzać ku 1 800 pkt. Po nieco ponad dwóch godzinach sesji indeks osiągnął ten poziom i przez dłuższy czas poruszał się tuż przy nim. Próba cofnięcia się poniżej 1800 pkt szybko została zanegowana, a indeks w ostatnich dwóch godzinach sesji dołożył jeszcze kilka punktów. S&P500 wzrósł dziś o 0.5%, kończąc sesję na poziomie 1804.8 pkt. Był to siódmy tydzień wzrostów z rzędu. Dow Jones zyskał 0.34%, a Nasdaq 0.57%.

Wczoraj Dow Jones zamknął się po raz pierwszy powyżej 16 000 pkt. Dziś S&P500 po raz pierwszy odnotował cenę zamknięcia ponad 1 800 pkt. Warto tym samym odnotować, że Nasdaq zakończył dziś sesję niecałe 9 punktów poniżej poziomu 4 000 pkt. Tylko, że w tym przypadku owe 4 000 pkt nie byłoby jeszcze najwyższym poziomem w historii, gdyż ciągle indeks jest ponad tysiąc punktów poniżej szczytów z 2001 r.

Kalendarz danych makro był dziś praktycznie pusty, ale nie brakowało ciekawych informacji ze spółek oraz rekomendacji z banków inwestycyjnych. Liderem wzrostów był dziś sektor ochrony zdrowia (+1.1%), wspierany przez kilka pozytywnych informacji ze spółek biotechnologicznych (które to spółki napędzały też wzrosty indeksu Nasdaq). Słabiej z kolei od szerokiego rynku zachowywał się sektor IT (+0.1%). Był to efekt m.in. rozczarowujących prognoz Intela dotyczących rynku komputerów, jak i oczekiwanych wyników samej spółki w przyszłym roku. Akcje producenta procesorów potaniały dziś o 5.4%.

Drugą sesję z rzędu słabo wypadł sektor spółek surowcowych (+0.1%), po tym jak Wells Fargo obniżyło rekomendację dla spółek stalowych. Kurs największego gracza US Steel spadł dziś o 3%, a AK Steel o 0.6%. Spółki stalowe zostały bardzo mocno przecenione od początku 2011 roku do połowy roku bieżącego (nieraz o 80% i więcej), ale od tego czasu dwie wymienione zyskały ponad 60% m.in. na bazie rosnących cen stali. Analitycy Wells Fargo oczekują jednak, że w 2014 roku ceny stali znów znajdą się pod presją, a tym samym otoczenie dla spółek z sektora znów nie rysuje się najlepiej.

Goldman Sachs podniósł rekomendację do “kupuj” z “neutralnie” dla największej linii lotniczej, United Continental. Kurs spółki wzrósł dziś o prawie 4%. Co ciekawe, spółka ta od początku roku zyskuje 65%... i jest to jeden z najsłabszych wyników w sektorze. Kurs np. Delta Air Lines (dziś +1.9%) od początku roku zyskał już 140%. To efekt systematycznie poprawiających się statystyk w ruchu lotniczym w USA i obszarze transatlantyckim w tym roku i tym samym coraz lepszych wyników spółek. Linie lotnicze w USA w ostatnich latach przeszły potężne restrukturyzacje i teraz zbierają tego profity.

Foot Locker, największa w USA sieć sprzedaży obuwia sportowego, która niedawno weszła też do Polski, zyskał dziś o 4.1%. Spółka podała lepsze od prognoz wyniki kwartalne. 

Tomasz Smolarek
Doradca inwestycyjny
Noble Funds TFI

Noble Funds TFI S.A.