Lekkie spadki na niskich obrotach

Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.

Rynki za oceanem rozpoczęły dzień na lekkich minusach mimo serii pozytywnych danych makroekonomicznych. Obroty na amerykańskim parkiecie były bardzo niskie, nawet jak na okres między świętami a Nowym Rokiem. Były one o połowę niższe od średniej, co w pewnym stopniu tłumaczy dzisiejszy brak reakcji rynku na dobre informacje płynące z gospodarki. Ostatecznie główne indeksy zakończyły dzień na następujących poziomach: S&P500 (-0,15%) - 1258 pkt., Nasdaq (-0,14%) - 2663 pkt., oraz DJIA (-0,14%) – 11570 pkt.

W kalendarzu makro danych pierwszą pozycją były dziś wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. W ubiegłym tygodniu liczba ta spadła do poziomu 388 tys. Wynik ten był znacznie niższy niż konsensus analityków ankietowanych przez Reuters, którzy oczekiwali spadku do poziomu 415 tys.- 420 tys. Ponad godzinę później inwestorzy poznali dane Chicago PMI, które były istotnie wyższe niż oczekiwano. Indeks wzrósł w grudniu do poziomu 68,6 pkt. z 62,5 pkt. miesiąc wcześniej. Oczekiwany był niewielki spadek do 61 pkt. Kolejną optymistyczną informacją był dziś odczyt indeksu podpisanych umów kupna domów. Wzrósł on w listopadzie o 3,5% wobec oczekiwanych 2%, oraz 10,1% w poprzednim miesiącu.

W indeksie największych amerykańskich spółek najmocniej spadały dziś akcje American Express (-0,8%), DuPont (-0,7%) oraz Pfizer (-0,6%). Wzrosty zanotowały natomiast walory Intel (+0,4%) oraz Alcoa (+0,5%). W ujęciu sektorowym S&P spadki zanotowały dziś spółki należące do segmentu finansowego, technologicznego oraz ochrony zdrowia. Rosły akcje firm energetycznych.

Akcje Anadarko Petroleum (+6,9%) były dziś na solidnych plusach po nieoficjalnej informacji podanej przez brytyjskim Daily Mail o tym, że BHP Billiton (+0,1%) może przejąć petrochemiczną spółkę po 90 dolarów za akcję. Inne spółki z sektora energetycznego były również na historyczie wysokich poziomach: Cabot Oil&Gas (+0,9%), Haliburton (+0,8%) oraz Sunoco (+1,5%). Walory spółek finansowych podczas czwartkowej sesji pod lekką presją związaną z najnowszym raportem Credit Suisse, w którym obniżone zostały prognozy wyników za czwarty kwartał dla banków inwestycyjnych Goldman Sachs (+0,01%) oraz Morgan Stanley (+0,2%). Koncern farmaceutyczny Endo Pharmaceuticals (+1,6%) podał dziś, że żel służący leczeniu mężczyzn z zaniżonym poziomem testosteronu został zatwierdzony przez amerykański urząd do spraw produktów spożywczych i leków. Ceny akcji spółki wzrosły o ponad 1,5%. Gazeta New York Times poinformowała dziś, że spółka Groupon może wejść na giełdę w 2011 roku. Jeszcze w grudniu tego roku Google złożył właścicielom portalu ofertę kupna za 6 mld dolarów, która jednak została odrzucona.

Amerykański dolar (-0,35%) tracił dziś wobec koszyka walut, podczas gdy wartość euro rosła. Członek Europejskiego Banku Centralnego poinformował, że Europejski Fundusz Stabilizacyjny powinien zostać uruchomiony przez 2013 rokiem. Ceny złota na światowych rynkach lekko spadły do poziomu 1406 dolarów za uncję. W międzyczasie ceny miedzi zdobywały nowe szczyty.

Marcin Lewczuk
Analityk
Noble Funds TFI

Noble Funds TFI S.A.