Komentarz Noble Fund Africa - czerwiec 2012

Komentarz Noble Funds TFI.

Od początku roku Noble Fund Africa zdywersyfikował swoją ekspozycję na rynku afrykańskim. Egipt, w którym pośrednie zaangażowanie funduszu było największe, stracił swoją pozycję w naszym portfelu na rzecz o RPA. Ma to związek z przesunięciem części aktywów z funduszu Northern Africa Fund (gdzie ekspozycja na Egipt wynosi ok. 20%) do funduszu Africa Opportunities, również zarządzanego przez Julius Baer, który w Egipcie ma zainwestowane jedynie ok. 5% aktywów.

RPA

Rynek w Johannesburgu stracił w maju tylko 1,5 % ale niestety deprecjacja randa powiększyła straty do prawie 10% licząc w dolarach. Pomimo tych strat i tak był to najlepszy rynek w strefie EMEA, która straciła prawie 15% w dolarach. Ze sceny makro otrzymaliśmy informacje o spadku produkcji przemysłowej o 2,7% oraz spadku dynamiki sprzedaży detalicznej do poziomu 6,8% z 7,2% w poprzednim miesiącu. 

EGIPT

Indeks HERMES stracił ok. 5% w maju w funtach egipskich, przy prawie nie zmienionym poziomie funta do dolara. Ostatnie tygodnie czerwca przyniosły negatywne informacje polityczne. Rada wojskowa (SCAF) rozwiązała 1/3 parlamentu, co automatycznie, zgodnie z obecną konstytucją, doprowadziło do zawieszenia jego prac i protestów na ulicach. Jest to zła informacja, bowiem obecny parlament miał stworzyć konstytucję, która podzieliłaby prawa i obowiązki władzy wykonawczej, sądowniczej i legislacyjnej. W weekend 16/17 czerwca przeprowadzona została druga tura wyborów prezydenckich, w których w walce stanął przywódca Bractwa Muzułmańskiego - Mohamed Morsy oraz ostatni premier za rządów Mubaraka, Ahmed Shafiq (pełnił ta funkcję tyko kilka miesięcy). Za zwycięzcę wyborów uznano nie do końca akceptowanego przez armię Mohammeda Morsy, nie wiadomo jednak, czy samo ogłoszenie wyników – przywitane przez część społeczeństwa z ulgą – pozwoli przywrócić spokój w społeczeństwie. Przed wyborami panowała nerwowość, stąd właśnie dosyć mocna przecena akcji w czerwcu, kiedy to indeks stracił 10%.

Sytuacja makroekonomiczna Egiptu pogarsza się. Kraj ma deficyt budżetowy na poziomie ok. 10%, co zwiększa zadłużenie kraju, wynoszące obecnie 80% PKB. W międzyczasie rezerwy walutowe stopniały o 50% względem końca roku 2010. Sytuacja nie jest dramatyczna, ale wymaga zdecydowanych działań. A w chwili obecnej sytuacja wygląda jakby statek płynął w strefie gór lodowych, a na mostku kapitańskim trwała kłótnia kto ma sterować statkiem. Dlatego ekspozycja do Egiptu w funduszach Julius Baer została zredukowana.

MAROKO

Giełda w maju stała w miejscu bez istotnych zmian. Maroko jest jedynym krajem, który nie był świadkiem obalenia władzy w roku 2011. Dlatego problemy innych krajów nie miały wpływu na gospodarkę. PKB w roku 2012 szacowane jest na poziomie 3.2% i ostatnie obniżenie prognoz wynika z oczekiwań niższych zbiorów rolnych.

NIGERIA

Podobnie jak w Maroku rynek praktycznie pozostaje bez zmian. PKB jest pod delikatną presją względem roku poprzedniego, ale wciąż raportowana wielkość rocznej dynamiki PKB za I kwartał to ok 6,2%. W portfelu pod największą presją znajdują się akcje spółek surowcowych, które podążają za obawami rynków światowych o sytuację w Europie, USA i Chinach.

Zespół Noble Funds TFI

Noble Funds TFI S.A.

Pełne podsumowanie w załączonym pliku PDF

ZałącznikWielkość
Noble_Fund_Africa_26_czerwca_2012.pdf99.51 KB