Czarny piątek winduje ceny amerykańskich spółek technologicznych

Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.

Jeden z najbardziej dochodowych dni dla sprzedawców w USA, okazał się dziś sprzyjający dla sektora technologicznego, w tym spółek elektronicznego handlu detalicznego. Indeks S&P 500 stracił dziś 0,08 proc., podczas gdy rok temu w analogicznym dniu zarobił 1,3 proc. Przez prawie cały okres trwania sesji, indeks znajdował się na plusie, jednak ostatnie poł godziny przyniosło nagłą realizację zysków. Handel spółkami technologicznymi wykazał się dziś sporym optymizmem, doprowadzając indeks Nasdaq do 0,37 proc. ponad środowe zamknięcie. Dow Jones spadł zaś -0,07 proc

Z indeksu S&P 500, najlepiej zaprezentowały się dziś spółki technologiczne: +0,41 proc., a najsłabiej spisał się sektor finansowy: -0,37 proc.

Największym motorem dla indeksu Nasdaq były dziś spółki Apple i Microsoft Corp., które zwyżkowały kolejno o 1,85 proc. i 1,41 proc.

Wpływ na dobre wyniki Apple-a miała publikacja raportu, wg. którego aż 76% wolumenu sprzedaży smartfonów w Japoni w ubiegłym miesiącu, stanowiły produkty iPhone. Microsoft znajduje się obecnie na najwyższym poziomie od marca 2000 roku, a stopa zwrotu za 2013 r. sięgnęła już +47 proc. (o ponad 20 p.p. więcej niż S&P 500).

Dobrze radziły sobie dziś spółki elektronicznego handlu detalicznego takie jak Amazon.com i eBay, które zarobiły 1,79 proc. i 2,47 proc. Spółki te zachowały się dużo lepiej niż tradycyjni detaliści jak: Wal-Mart Stores (+0,1 proc.) czy Macy’s (-0,52 proc.).

Warto również wspomnieć, że różnica między ceną opcji put i call dla spółek handlu detalicznego w USA spadła dziś do najniższego poziomu od ponad 3 lat. Świadczy to o rekordowo niskiej obawie o wyniki ze sprzedaży w okresie świątecznym. Na wyjątkowo dobry sentyment wspierająco działa również spadająca cena benzyny jak i poprawa na rynku pracy.

Michał Kozak
Doradca inwestycyjny
Noble Funds TFI

Noble Funds TFI S.A.