Buffet kupuje – hossa trwa

Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.

Amerykańskie indeksy zakończyły tydzień wzrostami. S&P500 zyskał dzisiaj 0,42%, ustanawiając historyczne maksimum po raz 3 z rzędu (1798,18 pkt.). Indeksy Nasdaq oraz DJIA wzrosły odpowiednio 0,54% i 0,33%. Wszystkie 3 indeksy w ciągu tygodnia zyskały ponad 1%.

Zdecydowanie wyróżniały się dzisiaj akcje Exxon Mobil Corp, które pozwoliły zarobić 2,15% (95,22 USD za akcję) - najwięcej spośród spółek w indeksie DJIA. Rynek obiegła informacja, że Berkshire Hathaway, wehikuł inwestycyjny Warrena Buffeta, kupił 40 mln akcji tej spółki. Łączna wartość tej pozycji to około 3,74 mld USD. Buffet przez wielu inwestorów uważany jest za wyrocznię. Jego zakupy bywają traktowane, jako zapowiedź kontynuacji hossy.

Widoczny na giełdzie optymizm, był zasługą m.in. wczorajszych słów Janet Yellen – przyszłej szefowej FED. W swoim wystąpieniu przed kongresem zapewniła, że jest gotowa dalej wspierać ożywienie w amerykańskiej gospodarce. Ponadto stwierdziła, że obecna forma wsparcia jest ciągle skuteczna.

Piątkowe publikacje danych z gospodarki dotyczyły produkcji przemysłowej oraz wykorzystania mocy produkcyjnych. W październiku produkcja spadła o 0,1% w stosunku do września. Analitycy oczekiwali wzrostu na poziomie 0,2%, po poprzednim odczycie na poziomie 0,7%. Nie jest to jednak zła informacja. Najważniejsza kategoria, jaką jest przetwórstwo przemysłowe, wzrosła o 0.3% m/m, wobec +0.1% we wrześniu i przy prognozie +0.2%. Nieznacznie poniżej przewidywań, kształtowało się wykorzystanie mocy produkcyjnych w przemyśle. W październiku było to 78,1%, tymczasem miesiąc wcześniej 78,3%. Konsensus obstawiał powtórzenie wrześniowego wyniku.

Na koniec dnia dolar traci na sile wobec euro oraz funta. Kurs EUR/USD wzrósł o 0,26%, a kurs GBP/USD wzrósł o 0,39%. Tak mały ruch nie zdołał wywołać reakcji na cenie złota, która zmieniła się tylko o +0,02%. Neutralnie zachowała się też rentowność 10-letnich obligacji skarbowych. Obecnie wynosi ona 2,71%.

Ryszard Miodoński
Noble Funds TFI

Noble Funds TFI S.A.